Tri-Rivers--Conference Picks


TRI-RIVERS All-Conference Softball

First Team Pitchers - Skylar Sadler, sr., (Lisbon); Abby Flanagan, jr., (North Linn)
Catcher - Grace Flanagan, jr.
Infield - Grace Tath, so., (Bellevue Marquette); Kaitlyn Sommerfelt, so., (North Linn); Kylie Volesky, sr., (Alburnett); Peyton Robinson, 8th, (Lisbon); Leeah Weber, jr., (Central City) Outfield - Lauren Donlea, fr., (East Buchanan); Madison Osborn, sr., (Alburnett); Hannah Bridgewater, jr., (North Linn); Taya Tucker, so., (Maquoketa Valley) Utility - Jill Smith, fr., (North Linn); Alison Boeckman, so., (Calamus-Wheatland); Kali Spicer, sr., (Springville) Player of the year - Abby Flanagan, North Linn.
Coach of the year - Marv Porter, North Linn.

Second Team Pitchers - Sam Schrantz, sr., (Lisbon); Sara Reid, fr., (Central City)
Catcher - Reegan Happel, sr., (Lisbon) Infield - Sydney Franklin, so., (Alburnett); Stacia Hall, so., (Lisbon); Maddy Anderegg, sr., (Maquoketa Valley); Madison Tritle, sr., (Central City); Allison Tibbott, sr., (Edgewood-Colesburg) Outfield - Grace Elvert, sr., (Calamus-Wheatland); Sydney Cook, so., (Alburnett); Mel Nulle, sr., (Springville); Grace Clark, sr., (Lisbon); Kelsey Hansel, fr., (Edgewood-Colesburg) Utility - Brooke Elgin, jr., (Maquoketa Valley); Natalie Gallary, jr., (North Linn); Emma Cook, so., (East Buchanan)

Honorable Mention(local)--Hayley Goedken of Starmont and Delaney Bergan of Ed-Co


2019 Tri-Rivers Conference All-Conference Baseball Teams

Co-Most Valuable Players: Jake Hilmer North Linn

Caleb Banowetz Calamus-Wheatland

First Team

Position Name School Grade

Pitcher: Keaton Parker Alburnett 12

Pitcher: Max Hansen Calamus-Wheatland 12

Catcher: Norman Wilson Maquoketa Valley 12

1B: Reed Stallman Alburnett 10

INF: Jake Hilmer North Linn 12

INF: Hunter Caves Alburnett 10

INF: Brant Boekmann Calamus-Wheatland 12

INF: Trevor Boge North Linn 12

OF: Caleb Banowetz Calamus-Wheatland 11

OF: Hunter Rickels Calamus-Wheatland 12

OF: David Seber North Linn 12
OF:
Hagen Waters Lisbon 12

UT: Trevor Rowold Calamus-Wheatland 12

UT: Austin Hilmer North Linn 10

UT: Austin Huber Alburnett 11

UT: Parker Sternhagen Maquoketa Valley 10

Second Team

Position Name School Grade

Pitcher: Caden Evans Alburnett 10

Pitcher: Cobe Siebrecht Lisbon 12

Pitcher: Nate Trenkamp Easton Valley 11

Catcher: Britan Martens Midland 11

1B: Alex Smith Midland 11

INF: T. J. Lau East Buchanan 10

INF: Wilson Buckwalter Midland 11

INF: Nick Reid Central City 11

INF: Kale Rose Alburnett 10

INF: Brian Forret Calamus-Wheatland 11

INF: Alex Jones Edgewood-Colesburg 11

OF: Ethan Streicher Edgewood-Colesburg 12

OF: Zach March Springville 12

OF: Trevor Strait Easton Valley 12

OF: Ryne Mohrfeld Lisbon 12

OF: Jensen Dodge Midland 11

UT: Ethan Pfiffner Marquette Catholic 12

UT: Tyson Scott Lisbon 9

UT: Blake Becker Maquoketa Valley 12

UT: Nathan McEnany North Linn 11

Honorable Mention

Patrick Mulholland Prince of Peace 12 Austin Franzen Easton Valley 10

Adam Dolf Starmont 12 Tyler Scott Lisbon 9

Austin Stallman Alburnett 12 A. J. Ambundo Maquoketa Valley 9

Trey Holub Central City 12 Aza Berthel Marquette Catholic 10

Chase Knoche Calamus-Wheatland 10 Zain Sauer Midland 8

Nate Schmidt East Buchanan 12 Alex Sturbaum North Linn 10

Tony Wright Edgewood-Colesburg 12 Gabe Dlouhy Springville 10

Coach of the Year: Mike Bruns Calamus-Wheatland



back